Zamknij

Amazonki zachęcały do badań i przekonywały, że z rakiem można wygrać. XI Marsz Pier[w]si odbył się w Sandomierzu [ZDJĘCIA]

15:02, 11.10.2024 Aktualizacja: 11:49, 14.10.2024
Skomentuj 11. Marsz Pier[w]si w Sandomierzu 11. Marsz Pier[w]si w Sandomierzu

Amazonki wraz z sympatykami przeszły dzisiaj (w piątek, 11 października) ulicami Sandomierza. W ten sposób przypominały innym, jak ważne jest, aby regularnie się badać. Przekonywały również, że rak to nie wyrok. Było to jedenaste już takie wydarzenie. 

[FOTORELACJA]7779[/FOTORELACJA]

Uczestniczyły w nim członkinie klubów amazonek z kilku miast, także z Tarnobrzega, Połańca, Sędziszowa i Ostrowca Świętokrzyskiego. Obecni byli przedstawiciele władz powiatu i miasta, pracownicy Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego i instytucji samorządowych oraz młodzież szkolna z nauczycielami. Wśród uczestników był także Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, honorowy obywatel miasta. Symbolem solidarności z organizatorkami marszu były, jak co roku, słoneczniki oraz akcenty ubioru w różowym kolorze.

Należę do klubu sandomierskich amazonek i nie wyobrażam sobie, że mogłoby mnie zabraknąć na marszu. Wracam właśnie z wizyty na oddziale chemioterapii w Kielcach. Głowa w zmaganiach z chorobą jest najważniejsza, a wsparcie, jakie dają amazonki, jest bezcenne. To, że należymy do jednej grupy i zawsze możemy na siebie liczyć, jest dla mnie wartością bardzo ważną. To moje onkosiostry – podkreśliła Justyna Gamoń-Wesołowska, projektantka mody, organizatorka pokazu z udziałem amazonek.    

Dodała, że jej przykład pokazuje, jak ważne jest, aby nowotwór był wcześnie wykryty, a to umożliwiają wykonywane regularnie badania profilaktyczne.

Grażyna Rękas, prezeska Sandomierskiego Klubu „Amazonki” wręczyła statuetkę z krzemienia pasiastego – „kamienia optymizmu” staroście Marcinowi Piwnikowi. Było to podziękowanie za pomoc dla organizacji. Zaznaczyła, że amazonki, propagując profilaktykę, współpracują z różnymi instytucjami i organizacjami. Do tego grona dołączyły równo rok temu licealistki z Collegium Gostomianum.

– Chcemy pokazać, szczególnie młodym, ponieważ skupiamy się przede wszystkim na nich, jak ważna jest profilaktyka. Musimy mówić o tym dosadnie, głośno i wprost – zaznaczyła Julia Kolera z Cancer Academy.

Dziewczęta realizujące to przedsięwzięcie były współorganizatorkami marszu.

Burmistrz Paweł Niedźwiedź podkreślił, że to, co robią amazonki, przyczyniło się do uratowania życia wielu kobietom. Przypomniał, że gdyby nie determinacja członkiń klubu, w sandomierskim szpitalu nie byłoby mammografu.

Tak radosnych i pogodnych pań jak amazonki w swoim życiu nie spotkałem. Tryskacie radością i pogodą ducha, co również dla mnie jest budujące. Wykonujecie wspaniałą pracę, zwłaszcza dla kobiet, które właśnie dowiadują się, że mają raka. Wy jesteście najlepszą pomocą, ponieważ same przeszłyście przez tę chorobę. Najskuteczniej możecie podnieść na duchu taką osobę – mówił ksiądz Tadeusz Pawłowski, diecezjalny duszpasterz służb zdrowia, kapelan Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu.

W czasie spotkania zabrzmiał hymn amazonek. Po przejściu przez Rynek uczestnicy marszu udali się na nadwiślański bulwar. Tam odbyło się podsumowanie szóstej edycji konkursu plastycznego dotyczącego profilaktyki raka piersi. Na konkurs wpłynęło 125 prac.

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Sapiens Sapiens

0 0



Szwajcarska Rada Medyczna (Swiss Medical Board) zaleciła zaprzestanie prowadzenia przesiewowych badań mammograficznych już w 2014 roku. Okazało się, że skreening mammograficzny nie zmniejsza ryzyka zachorowania na raka piersi.
Zdaniem Szwajcarskiej Rady Medycznej korzyści z mammografii nie przewyższają szkód (wysoka dawka promieniowania: kiedy w czasie jednego badania wykonuje się 4 zdjęcia mammograficzne każdej piersi, wtedy jest to równoważne wykonaniu ok. 1000 prześwietleń płuc!).
Z jakiego powodu kobietom się tego nie mówi?…

Według Russell L. Blaylock, MD, corocznie przeprowadzane badanie radiologiczne piersi zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi o dwa procent rocznie. Tak więc, w ciągu 10 lat ryzyko wzrośnie o 20 procent!
Ryzyko promieniowania jest wyraźnie wyższe wśród młodszych kobiet. NCI opublikował dowód, że wśród kobiet poniżej 35 lat, mammografia może być przyczyną 15 przypadków raka piersi na każde 75 rozpoznanych.

06:05, 13.10.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%