Wybitny artysta zmarł 5 kwietnia. O jego śmierci poinformowała warszawska ASP.
Adam Myjak dzieciństwo spędził w Częstochowie, w Sandomierzu zamieszkał z rodzicami i rodzeństwem w 1958 roku. Tutaj ukończył szkołę podstawową, a następnie w 1965 roku I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum. Zgodnie z zainteresowaniami plastycznymi rozpoczął w tym samym roku studia na wydziale rzeźby ASP w Warszawie. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1971 roku. Po obronie pracy dyplomowej u Jana Bohdana Chmielewskiego związał się na stałe z macierzystą uczelnią. W ASP przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej od asystenta do profesora zwyczajnego. Był wielokrotnie wybierany na rektora tej uczelni (1990–1996, 1999–2006, 2012–2020). Prowadził tam własną pracownię rzeźby, wychowując wielu artystów. W 2009 został członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności.
Za swoje dokonania był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, w tym Brązowym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Był jednym z najważniejszych polskich rzeźbiarzy, autorem niezliczonej liczby wybitnych realizacji artystycznych, między innymi pomnikowych, plenerowych, medalierskich, scenograficznych.
W 2016 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Sandomierza.
– Bycie obywatelem Sandomierza to jest cudowna rzecz. Przed laty byłem „zwykłym”, teraz będę honorowym. To ogromne wyróżnienie, również w kontekście wspaniałych postaci wcześniej nim uhonorowanych. Czuję się bardzo spełniony – mówił prof. Adam Myjak, odbierając wyróżnienie.
Uroczystość nadania mu tytułu była połączona z otwarciem wystawy prac artysty w Zamku Królewskim. Nosiła ona znamienny tytuł „Powroty”.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz