[FOTORELACJA]9847[/FOTORELACJA]
Wydarzenie rozpoczęło się od przedstawienia narady kapituły zakonu krzyżackiego w Malborku oraz obrad rady królewskiej na Wawelu. Później na Rynek wjechali król Zygmunt I Stary, królowa Bona oraz książę Albrecht Hohenzollern wraz z orszakami. Kulminacyjnym momentem inscenizacji było złożenie przez Albrechta hołdu lennego monarsze. Scena była inspirowana słynnym obrazem Jana Matejki. Została ona przedstawiona z wielką dbałością o szczegóły.
– 10 kwietnia 1525 roku to jedna z najbardziej symbolicznych dat w dziejach naszej ojczyzny. Tego dnia książę Albrecht Hohenzollern złożył hołd królowi Zygmuntowi I Staremu na rynku w Krakowie. Nasza chorągiew od lat stara się przypominać tak ważne, historyczne wydarzenia, nadając im odpowiednią rangę i formę – powiedział Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
Tuż po zakończeniu inscenizacji odbyło się premierowe wykonanie pieśni „Sandomierska Chorągiew”, skomponowanej przez Roberta Wiórkiewicza do słów Marka Sochackiego. Utwór wykonał wokalista Jakub Mazur.
Publiczność zobaczyła także bal dworski i turniej rycerski.
Kolejnym punktem programu był Renesansowy Turniej Rycerski Konny, który odbył się na błoniach. Widzowie mogli podziwiać popisy jazdy konnej, musztrę oraz sprawności rycerzy władających kopią, włócznią i szablą.
Inscenizacje historyczne są częścią dwudniowego Jarmarku Jagiellońskiego. Na straganach można kupić między innymi rzemieślnicze wyroby i regionalne specjały.
Dzień zakończy się na starówce koncertem folkowego zespołu „Urwani z wesela”. Początek występu o godzinie 20. Wstęp jest wolny.
[ZT]223618[/ZT]
[ZT]223559[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz