Zamknij

Muzeum w Tarnobrzegu otrzymało niesamowity zbiór fotografii i dokumentów dotyczących oddziału partyzanckiego "Jędrusie" [ZDJĘCIA]

21:02, 26.10.2023 . Aktualizacja: 21:10, 26.10.2023
Skomentuj

Setki dokumentów i zdjęć związanych z legendarnym oddziałem partyzanckim "Jędrusie" otrzymało w darze Muzeum  - Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu. Bezcenny z punktu widzenia historii Tarnobrzega i Polski zbiór przekazały córki jednego z partyzantów, Eugeniusza Dąbrowskiego.

- W dużej mierze są to fotografie i dokumenty nigdy nie publikowane, nie znane badaczom i historykom. Dotyczą środowiska, z którego w czasie II wojny światowej powstał oddział partyzancki "Jędrusie" i obejmują zarówno okres przedwojenny, jak i okupację i czasy powojenne - mówi Tadeusz Zych, historyk i dyrektor tarnobrzeskiego muzeum.

Przebogate archiwum zawierające m.in. nieznane fotografię twórcy oddziału, Władysława Jasińskiego "Jędrusia", jego świadectwo maturalne, ale też masę dokumentów i zdjęć poświęconych innym członkom oddziału, zgromadził jeden z najbliższych współpracowników W. Jasińskiego, podporucznik Eugeniusz Dąbrowski. Zbiór przetrwał mimo represji, jakim poddany był po wojnie E. Dąbrowski. Co więcej, był sukcesywnie powiększany dzięki partyzanckim kontaktom jego twórcy.

- Są tam kroniki środowiska "Jędrusiów", nawet dokładna dokumentacja powstawania pomnika oddziału, który w 1985 roku został odsłonięty na placu Tysiąclecia w Tarnobrzegu. To jest materiał na niejedną pracę magisterską - mówi T. Zych.

W zbiorze przekazanym przez córki zmarłego w 1996 roku Eugeniusza Dąbrowskiego są też jego rzeczy osobiste - m.in. zrobiony w więzieniu różaniec, itd.

Część przekazanego tarnobrzeskiego muzeum zbioru została pokazana na wystawie "Świadek Historii w Muzeum. Archiwum Eugeniusza Dąbrowskiego w darze Jego Córek", którą można do 12 listopada podziwiać w Muzeum - Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu.

[FOTORELACJA]5033[/FOTORELACJA]

Więcej o Eugeniuszu Dąbrowskim i jego archiwum w pierwszym listopadowym wydaniu "Tygodnika Nadwiślańskiego".

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

HisterykHisteryk

0 0

Bóg zapłać za przekazanie materiałów dla muzeum. Takie dokumenty, fotografia powinny właśnie być w muzeum a nie w domu, gdzie dostęp do nich ma niewielu. To kawał lokalnej historii. 06:56, 27.10.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zumekzumek

1 0

a od kiedyz to w tarnobrzegu jest zamek? 09:12, 27.10.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KrólKról

0 0

Od kiedy zostałem byłem w nim królem. 09:28, 08.11.2023



Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%