Drużyny zakwalifikowane do finału turnieju organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej wcześniej zwyciężyły w kwalifikacjach regionalnych.
Debaty ćwierćfinałowe poświęcone były tym razem dyskusji o dowódcach Polskich Sił Zbrojnych (teza: Generał Anders był najwybitniejszym dowódcą Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie), natomiast w półfinałach uczniowie zastanawiali się, czy fabularne filmy historyczne są wartościowym sposobem popularyzowania wiedzy o XX-wiecznej historii Polski.
Zwycięzcy półfinałów zmierzyli się w wielkim finale, debatując nad tezą: Działania Wincentego Witosa na rzecz niepodległości Polski są słusznie porównywane z dokonaniami Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego.
Laureatami IX edycji Turnieju Debat Historycznych IPN zostali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej, II miejsce zajęli reprezentanci Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie, natomiast dwa trzecie miejsca ex aequo przypadły w udziale drużynom z I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy oraz z Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie w składzie: Jakub Młynarski, Aleksandra Tworek, Jan Kwiatek, Wiktor Kowalczyk i Michał Kos.
Opatowscy uczniowie do udziału w debacie przygotowywali się pod kierunkiem nauczyciela Piotra Kaptura.
Fot. Rafał Pękalski (IPN)
[ZT]203280[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz