Sandomierz wzoruje się na Łodzi – pracownicy oświaty zostaną poddani badaniom na koronawirusa - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 18 stycznia
reklama

Sandomierz wzoruje się na Łodzi – pracownicy oświaty zostaną poddani badaniom na koronawirusa

0

Wszyscy nauczyciele i pracownicy obsługi, którzy rozpoczną po przerwie pracę w sandomierskich żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych zostaną poddani badaniom pod kątem koronawirusa. Placówki ruszą w najbliższy poniedziałek, 25 maja.

Badania rozpoczęły się w czwartek, a potrwają do soboty. Poddanych zostanie im 40 pracowników żłobków i przedszkoli oraz 95 – szkół podstawowych.

– Wzorem Łodzi postanowiłem zlecić przebadanie naszych pracowników oświaty, by mieć pewność, że do pracy z dziećmi dopuszczamy osoby zdrowe. Ci, którzy są mieszkańcami województwa świętokrzyskiego, zostaną poddani badaniom w ramach projektu urzędu marszałkowskiego, który – jak się okazało – pozwala wykonać testy na koronawirusa nie tylko personelowi medycznemu, ale również nauczycielom . Mieszkańcy Podkarpacia zatrudnieni w naszych placówkach będą mieli zrobione testy serologiczne. Za nie będziemy musieli nieco więcej zapłacić  – poinformował Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza.

Wymazy pobierane są w sandomierskim szpitalu, a testy pod kątem COVID-19 są wykonywane w laboratorium w Podzamczu Chęcińskim.  Na razie nie wiadomo, ile samorząd zapłaci za wszystkie badania.

Burmistrz dodał, że badaniom poddawane będą sukcesywnie kolejne osoby wracające do pracy. Zapewnił jednocześnie, że żłobki, przedszkola i szkoły są dobrze przygotowane na rozpoczęcie funkcjonowania w najbliższy poniedziałek. Pomieszczenia są zdezynfekowane, wydzielone zostały odpowiednie strefy.

Zobacz także:
– Bulwersujący wpis posła w mediach społecznościowych. Marek Kwitek wydał oświadczenie
– 30 tysięcy nietypowych gości Muzeum Okręgowego w Sandomierzu [zdjęcia]
– 10 lat temu rozpoczęła się klęska żywiołowa. Powódź w Sandomierzu [zdjęcia]

Do przedszkola numer 5, według deklaracji rodziców, wróci w najbliższy poniedziałek sześcioro dzieci, do przedszkola numer 1 – 25 z „jedynki” i „trójki”, zaś do przedszkola numer 6 – 23 maluchy z „szóstki” i „siódemki”. Dzieci będą podzielone na grupy liczące do 12 osób. Zamiar skorzystania z opieki żłobkowej w dwóch samorządowych placówkach wyraziło 10 rodziców.

Szkoły będą prowadzić zajęcia opiekuńczo- wychowawcze w świetlicach dla klas I-III, zajęcia rewalidacyjne oraz konsultacje dla ośmioklasistów. W „jedynce” zajęć świetlicowych nie będzie, ponieważ nie było na  nie chętnych. 10 uczniów będzie korzystać z zajęć rewalidacyjnych, zaś 45 z konsultacji. W „dwójce” ze wszystkich form zajęć skorzysta łącznie 13 dzieci. W „trójce” będą odbywać się tylko konsultacje dla ośmioklasistów, chce na nie przychodzić 19 młodych ludzi. W Szkole Podstawowej numer 4 czworo dzieci będzie uczestniczyć w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych, sześcioro w rewalidacyjnych, natomiast 40 w konsultacjach.

Liczby te mogą się zmienić. Szkoły czekają bowiem jeszcze na deklaracje rodziców.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.