“Kraina Maluszka” i superkuchnia w Zawichoście [zdjęcia]

1
Showing 1 of 10

Dla najmłodszych mieszkańców gminy w Zawichoście utworzono Klub Dziecięcy “Kraina Maluszka”. Z myślą o tych nieco starszych wyremontowana została i wyposażona w nowy sprzęt kuchnia szkolna. 

Na potrzeby nowo powstałego klubu “Kraina Maluszka” wyremontowano jedną z niewykorzystanych sal przedszkola. Wyposażono ją w kolorowe meble. Przygotowana została również łazienka.

Placówka ruszy już od 1 października. Będzie sprawować opiekę nad dziećmi w wieku od roku do lat trzech.

– Na razie mamy osiem zgłoszeń. Jeśli zapotrzebowanie na taką formę opieki nad najmłodszymi dziećmi będzie większe, będziemy myśleć o poszerzeniu działalności klubu – zapowiedziała burmistrz Katarzyna Kondziołka.

“Krainę Maluszka”, oprócz pani burmistrz, otworzyli oficjalnie: posłanka Agata Wojtyszek, Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, Marek Jońca, członek zarządu województwa, Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, Waldemar Maruszczak, radny powiatu oraz Edyta Rębiś, przewodnicząca Rady Miejskiej Zawichostu.  

Sama miałam niedawno problem, co zrobić z dzieckiem, gdy wracałam do pracy po urlopie macierzyńskim. Dzisiaj w naszej gminie takiego problemu już nie ma. Teraz zapewniamy opiekę ośmiorgu dzieciom, ale mam nadzieję, że później więcej osób skorzysta z tego wsparcia – mówiła Edyta Rębiś.

 Na utworzenie klubu gmina Zawichost otrzymała dofinansowanie w ramach rządowego programu “Maluch +”. Dotacja wyniosła 123 tys. zł, natomiast całkowity koszt realizacji zadania to ponad 161 tys. zł.

Zobacz także:
– Wójt gminy Bogoria wygrał walkę z koronawirusem!
– Złapany pijany kierowca. Pomógł czujny obywatel i pies tropiący
– Dobre wieści sportowe na Święcie Sportu w Sandomierzu. Przekazała je wiceminister Anna Krupka

Prace remontowe zostały wykonane w ostatnim czasie również w szkolnej kuchni i jadalni. Zyskały one nowe wyposażenie.

Najbardziej cieszymy się z pieca konwekcyjnego, ponieważ daje on możliwość przygotowywania zdrowych posiłków. Zamiast smażonych, będą potrawy pieczone. Będą również warzywa gotowane na parze, a bardzo zależy nam na tym, żeby zachęcić dzieci do jedzenia warzyw. Nowe wyposażenie jest bardzo bogate. Oprócz pieca, mamy zmywarkę, stoły, blaty, krajalnicę, dużą patelnię elektryczną, w której można także gotować, ponadto garnki, sztućce, talerze i miseczki – wyliczała Ewa Żak, dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Zawichoście.

Z obiadów gotowanych w stołówce korzysta codziennie ponad stu uczniów Szkoły Podstawowej imienia Ziemi Zawichojskiej. Przygotowywane są tu również posiłki dla przedszkolaków.

Podobna “kuchenna rewolucja” została przeprowadzona w szkole w Czyżowie Szlacheckim. Gmina Zawichost otrzymała na remonty w obu kuchniach i jadalniach oraz na zakupy dotację w wysokości ponad 66 tys. zł z programu rządowego „Posiłek w szkole i w domu”. Wkład własny samorządu wyniósł 29 tys. zł.

“Kraina Maluszka” i superkuchnia w Zawichoście – 10 zdjęć

Showing 1 of 10
Share.

1 komentarz