Zamknij
REKLAMA

Wirtualny spacer i pokoje zagadek w Kamienicy Oleśnickich? Dzięki nowym atrakcjom zabytek ma na siebie zarabiać

14.24, 25.01.2023 mp Aktualizacja: 07.21, 30.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

Kamienica Oleśnickich stojąca przy sandomierskim Rynku ma na siebie zarabiać, oferowane tam atrakcje, między innymi multimedia, mają być dodatkowym magnesem przyciągającym do miasta turystów – tak uważa burmistrz Marcin Marzec. Niebawem ma być ogłoszony przetarg na kompleksowy remont zabytku.

Nowe pomysły na zagospodarowanie wnętrz, po zakończeniu prac remontowych, burmistrz przedstawił na dzisiejszej sesji rady miasta.

 – Kamienica ma być chętnie odwiedzanym obiektem. Mamy pomysł na to, żeby na siebie zarabiała – powiedział Marcin Marzec.

Jedną z atrakcji czekających na odwiedzających staromiejski budynek miałaby być wirtualna podróż w technologii VR. Burmistrz przywołał przykład zamku w Baranowie Sandomierskim, który oferuje spacer podziemnym tunelem, biegnącym w przeszłości – według legendy – z tej budowli do Sandomierza. Aby odbyć taką wędrówkę, wystarczy założyć specjalne gogle. – Taka atrakcja świetnie się sprzedaje. Cieszy się dużym powodzeniem. Nie będziemy powielać tego, co jest gdzie indziej. Stwórzmy jakąś własną legendę i zróbmy z tego atrakcję – mówił burmistrz.

W kamienicy miałyby powstać również pokoje zagadek, które – jak zaznaczył Marcin Marzec – są popularne w miastach turystycznych. To forma rozrywki, której uczestnicy muszą w określonym czasie rozwiązać różne zagadki, aby znaleźć klucz do wyjścia. Sandomierski pomysł zakłada stworzenie pokoi dla dorosłych i dzieci.

Z myślą o najmłodszych miałby powstać również „teatrzyk” – multimedialne widowisko, którego tematem będzie na przykład historia miasta, ze szczególnym uwzględnieniem Zgody Sandomierskiej, zawartej w XVI wieku w Kamienicy Oleśnickich. Marcin Marzec przyznał, że turyści narzekają obecnie na to, że w Sandomierzu brakuje oferty dla dzieci, między innymi możliwości poznawania grodu właśnie poprzez zagadki czy zabawę.   

– Uważam, że rodzice są gotowi wydać każde pieniądze na to, aby móc pokazać dzieciom coś ciekawego. Chodzi o atrakcje na wysokim poziomie, multimedialne, w połączeniu z dobrym oświetleniem, grafiką, ekranami dotykowymi. Przykładem jest ekspozycja pod płytą Rynku w Krakowie. My takiej skali nie osiągniemy, ale na pewno jesteśmy w stanie zaadaptować pomieszczenia w nowoczesny sposób – dodał burmistrz.

Cena biletu, oczywiście wstępnie, została skalkulowana na 35 złotych.   

Jest także pomysł na kawiarenkę. Mogłaby ona powstać na dziedzińcu za kamienicą. Warunkiem jest przeniesienie znajdującego się tam obecnie wejścia do Podziemnej Trasy Turystycznej w inne miejsce.

Tak zaaranżowana kamienica mogłaby, w opinii władz, być magnesem przyciągającym do Sandomierza nowych turystów oraz tych, którzy już tu byli, ale chcieliby zobaczyć w mieście coś nowego, ciekawego. Dodatkowe atrakcje mogłyby również pomóc w wydłużeniu sezonu.

Krytyczną opinię na temat pomysłu wyraziła w czasie sesji Zuzanna Wychowańska. Mieszkanka miasta zaznaczyła, że jest przeciwna temu, aby obiekt służył turystom, powinni z niego korzystać sandomierzanie.  

– Czy chcecie wykluczyć mieszkańców z życia kulturalnego miasta? W Sandomierzu nie ma domu kultury. Należy nam się Staromiejski Dom Kultury, żebyśmy mogli się spotykać, chodzić na zajęcia kulturalne – mówiła sandomierzanka.

Realizacja planów oznaczałaby także to, że do kamienicy nie wróci Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, która była gospodarzem obiektu przez 20 lat. Zbrojni na czas remontu przenieśli się do budynku przy ulicy Armii Krajowej.     

Planowana na najbliższe dwa lata inwestycja ma obejmować między innymi: wymianę wszystkich instalacji, okien, drzwi i pokrycia dachowego, montaż instalacji odgromowej, a także kompleksowy remont wnętrza. Na zadanie to sandomierski samorząd pozyskał 7 milionów złotych z programu Polski Ład. Koszt całości przedsięwzięcia szacowany jest na 7,7 miliona złotych. Miasto ma nadzieję, że pieniędzy wystarczy także na wyposażenie obiektu

(mp)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Sandomiria11Sandomiria11

0 0

Bardzo dobry pomysł na zwiększenie atrakcyjności turystycznej Sandomierza, jest wielka potrzeba stworzenia nowocześniej formy poznawania ciekawych wydarzeń z dziejów miasta, rycerstwo to zdecydowanie za mało, powinna być również trasa podziemna uatrakcyjniona w nowoczesne formy poznawania historii, no ale wilgoć jest jak na razie nie do opanowania. Brawo za pomysł, no ale jeszcze solidne wykonanie się liczy, a nie na skróty. 08:14, 30.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%