Około 100 prac pokazywanych jest na wystawie biżuterii z krzemieniem pasiastym w Instytucie Polskim w Bratysławie. Wernisaż, z udziałem ambasadora RP na Słowacji, Krzysztofa Strzałki, odbył się 9 marca. Ozdoby wykonane przez sandomierzankę Ryszardę Paralusz-Krzesimowską zaprezentowała znana słowacka aktorka Lucia Hurajova.
Autorami prezentowanych prac jest 21 złotników z całej Polski. Są w tym gronie sandomierzanie - oprócz Ryszardy Paralusz-Krzesimowskiej - Cezary Łutowicz, który jako pierwszy pół wieku temu użył krzemienia pasiastego w biżuterii oraz Mariusz Pajączkowski.
- Jest to ciekawy przekrój prac, od artystycznej biżuterii po bardziej użytkową. Krzemień łączony jest ze srebrem, bursztynem, muszlą i skórą. Jest także kamień w formie naturalnej, surowej. Można zobaczyć jego konkrecje - opowiada Katarzyna Batko, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej "Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej", pomysłodawczyni wystawy.
Swoją premierę na bratysławskiej ekspozycji ma naszyjnik wykonany przez Jacka Skrzyńskiego z Łasku, z wykorzystaniem kamienia podarowanego przez Cezarego Łutowicza. Naszyjnik ów zostanie później przekazany do kolekcji biżuterii z krzemieniem pasiastym, znajdującej się w zbiorach Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
Kolekcja ta, jedyna tego typu na świecie, prezentowana jest na planszach stanowiących uzupełnienie wystawy. Są również plansze zapraszające na odbywający się w Sandomierzu Festiwal Krzemienia Pasiastego i plansze z fotografiami Ambasadorki Optymizmu, aktorki Agnieszki Kawiorskiej, wykonanymi w przestrzeni tego miasta. W taki sposób pokazane zostały także znajdujące się w jego okolicach szlaki - jabłkowy, winiarski i rowerowy Green Velo oraz Kielce, jako stolica regionu.
Ponadto Lokalna Organizacja Turystyczna "Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej", główny organizator wydarzenia, postanowiła przybliżyć Słowakom i mieszkającym na Słowacji Polakom nasze regionalne smakołyki: krówkę opatowską, śliwkę szydłowską, miody i wina sandomierskie oraz konfitury z moreli i jabłek.
- Ambasador Krzysztof Strzałka, który przed wystawą przyjął sandomierską delegację w ambasadzie, był bardzo zainteresowany naszym kamieniem, jako elementem promocji Sandomierza, Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego, ale także jako wyróżnikiem Polski. Lucia Hurajova podkreślała, że z dużą przyjemnością nosi biżuterię z krzemieniem, mówiła, że czuje płynący z niej optymizm - relacjonuje Katarzyna Batko.
Uczestnicy wernisażu wysłuchali krótkiej opowieści Cezarego Łutowicza na temat historii sandomierskiego minerału. Potem był czas na rozmowy z twórcami prac. Z Instytutu Polskiego wszyscy wyszli z kamieniem optymizmu. Zainteresowanie prezentowaną biżuterią było duże, wiele osób pytało, czy będzie można ją zakupić.
Katarzyna Batko mówi, że wydarzenie powinno odnieść zamierzony efekt promocyjny. - Osoby, które zobaczą wystawę, będą patrzyły na Sandomierz przez pryzmat unikatowego kamienia, który emanuje optymizmem i urodą, ma także walory artystyczne. Otrzymają informacje, że ziemia sandomierska to również bogactwo historii i szlaków. Zostawiliśmy w instytucie materiały informacyjne - mapy i przewodniki - dodaje szefowa Lokalnej Organizacji Turystycznej "Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej".
Wcześniej, przed otwarciem ekspozycji, w Szkole Średniej Przemysłu Artystycznego w Bratysławie, najstarszej i najbardziej renomowanej takiej placówce na Słowacji, prowadzącej między innymi kierunek złotnictwo i kamieniarstwo, Cezary Łutowicz wygłosił wykład na temat krzemienia. Zaowocuje on najprawdopodobniej współpracą - sandomierski artysta ma przekazać młodzieży krzemień, który młodzi adepci sztuki złotniczej wykorzystają do stworzenia biżuterii, najciekawsze prace mają zasilić zamkową kolekcję.
Na początku kwietnia w miejscu, gdzie prezentowana jest wystawa, mają pojawić się przedstawiciele Regionalnej Organizacji Turystycznej ze swoją multimedialną kapsułą promującą Świętokrzyskie.
Ekspozycja powstała z okazji jubileuszu 50-lecia wykorzystania krzemienia pasiastego w biżuterii. Będzie ona prezentowana w Instytucie Polskim w Bratysławie do 15 kwietnia.
Fot. Instytut Polski w Bratysławie, Lokalna Organizacja Turystyczna "Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej".
na zdjęciu głównym: Lucia Hurajova i Cezary Łutowicz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz