Gen. Zbigniew Meres zmarł 14 listopada. Miał 71 lat. Całe swoje życie zawodowe poświęcił pożarnictwu.
Od 1978 roku był związany z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. W 1997 roku został jej szefem. Kierował sztabem akcji podczas gaszenia pożaru lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej oraz działaniami ratowniczymi w czasie powodzi tysiąclecia.
W uznaniu zasług w 1997 roku otrzymał stopień nadbrygadiera i powołany został na komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. Jednocześnie wdrażał reformę administracyjną w strukturach PSP.
W 2000 roku został mianowany szefem Obrony Cywilnej Kraju. Utworzył Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności, które obecnie stanowi centralny punkt systemu wczesnego ostrzegania, alarmowania i koordynacji działań szczebla krajowego. 4 maja 2000 roku otrzymał nominację na stopień generała brygadiera (najwyższy stopień w pożarnictwie).
Podczas powodzi w lipcu 2001 roku przejął bezpośrednie kierowanie akcją ratowniczą. Sandomierz był wówczas zagrożony zalaniem.
„Dzięki skutecznym decyzjom o sprowadzeniu specjalistycznych jednostek ratownictwa wodnego i dzięki skutecznemu osobistemu dowodzeniu sztabem kryzysowym w Sandomierzu, gen. bryg. Zbigniew Meres uratował miasto przed klęską powodzi (…) Wykazując się w trakcie największego zagrożenia heroizmem i logiczną organizacją uratował nie tylko Sandomierz, ale również inne gminy przed zniszczeniem i ogromnymi stratami” – podkreślają przedstawiciele władz miasta.
Rada miasta 6 września 2001 roku nadała gen. Zbigniewowi Meresowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza.
[ZT]206342[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz