Zamknij

Ułani przybyli do Sandomierza. Rekonstruktorzy przypomnieli bohaterskich kawalerzystów [FOTO]

14:18, 15.06.2024 . Aktualizacja: 16:55, 15.06.2024
Skomentuj Uroczystości patriotyczne ku czci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Sandomierzu   Uroczystości patriotyczne ku czci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Sandomierzu
reo

Mieszkańcy Sandomierza i turyści uczestniczą dzisiaj (w sobotę, 15 czerwca) w dorocznych uroczystościach patriotycznych ku czci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Są one połączone ze zjazdem rodzin ułańskich. 

[FOTORELACJA]6872[/FOTORELACJA] 

Wydarzenie zostało zorganizowane w 105. rocznicę wkroczenia 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w granice Rzeczypospolitej w Śniatyniu. 

Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, inicjator przedsięwzięcia przypominał, że formacja ta zasłużyła się w wojnie z bolszewikami, między innymi w największej bitwie kawaleryjskiej XX wieku, stoczonej pod Komarowem, ale wsławiła się również w wojnie obronnej 1939 roku, choćby sławetną szarżą pod Wólką Węglową. Służyło w niej wielu młodych ludzi z Sandomierszczyzny, stąd pomysł organizowania w Królewskim Mieście święta ku czci bohaterskich kawalerzystów.

Uroczystości na staromiejskim Rynku rozpoczęła defilada grupy rekonstrukcyjnej Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego w barwach 14 Pułku. Później odczytane zostały listy przesłane przez inne organizacje kultywujące pamięć o kawalerzystach. Odbył się apel pamięci, po którym oddana została salwa honorowa. Pokazana została inscenizacja wydarzenia ze Śniatynia. Żołnierzy witały dzieci oraz kobiety z bukietami żółtych kwiatów, nawiązujących kolorem do barw 14 Pułku.

W uroczystościach, jak co roku, uczestniczył Zygmunt Szymański, mieszkaniec gminy Zaleszany. Jest on bratankiem Mariana Szymańskiego, który służył w 14 Pułku. – Stryj walczył pod Wólką Węglową. Uczestniczył również w walkach nad Bzurą. Później należał do oddziału partyzanckiego „Ojca Jana”, który stacjonował w Lasach Lipskich i Lasach Janowskich. Brał udział w bitwie na Porytowym Wzgórzu. 1 maja 1945 roku, gdy wracał z narady organizacyjnej, został postrzelony przez patrol UB. Zmarł na stole operacyjnym – wspominał pan Zygmunt.

Zaznaczył on, iż czuje się w obowiązku uczestniczyć w wydarzeniach kultywujących pamięć o ułanach.

Na Rynku byli także między innymi: żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, przedstawiciele policji oraz burmistrz Paweł Niedźwiedź.

 Druga część wydarzenia rozpocznie się o godzinie 15 na błoniach. Przygotowano tam piknik żołnierski, któremu będą towarzyszyć pokazy ułańskie.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

KonikKonik

1 1

We wojsku potrzebne są koniki i szabelki i hejka na czołgi żelazne jak to drzewiej bywało. 09:27, 16.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Kocham SandomierzKocham Sandomierz

0 0

Panie Sędzio dziękujemy 00:05, 21.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%