To bardzo ważne miejsce dla osób niepełnosprawnych. W Sandomierzu powstał Zakład Aktywności Zawodowej - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

To bardzo ważne miejsce dla osób niepełnosprawnych. W Sandomierzu powstał Zakład Aktywności Zawodowej

0

Blisko 20 osób niepełnosprawnych znalazło zatrudnienie w Zakładzie Aktywności Zawodowej, utworzonym w Sandomierzu przez diecezjalną Caritas. Ta praca, jak mówią opiekunowie, ma wymiar nie tylko materialny, ale również integruje, rozwija oraz buduje poczucie własnej wartości. W środę, 14 kwietnia zakład został oficjalnie otwarty i poświęcony.

To pierwszy ZAZ w powiecie sandomierskim i szósty w województwie świętokrzyskim. Zatrudnienie znalazło w nim 19 osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Są to absolwenci Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego “Radość Życia”, prowadzonego przez Caritas, ale również osoby pozostające do tej pory w domach.

W zakładzie funkcjonują dwie pracownie: gastronomiczna i gospodarcza. W pierwszej przygotowywane są posiłki dla dzieci i młodzieży z ośrodka „Radość Życia” oraz dla osób starszych, samotnych i ubogich z dekanatu sandomierskiego. Natomiast do zadań pracowni gospodarczej należy utrzymywanie czystości oraz terenów zielonych w obrębie placówek Caritas.

Podopieczni ZAZ zatrudnieni są na umowę o pracę, w niepełnym wymiarze, którą wykonują w systemie dwuzmianowym przez trzy godziny i 45 minut w ciągu dnia pod opieką wykwalifikowanych instruktorów. Ponadto codziennie korzystają z godzinnej rehabilitacji, który pomaga im usprawniać kondycję fizyczną.

Kiedy przed laty pracowałem w Rzymie, chodziłem często na Zatybrze, gdzie znajduje się restauracja Tre Amici, prowadzona niemal wyłącznie przez osoby niepełnosprawne. Myślałem wówczas, że dobrze byłoby przeszczepić to na nasz grunt. Sporo ludzi ma kłopot ze znalezieniem zatrudnienia, a my, jako Kościół, musimy wychodzić im naprzeciw. Praca to nie tylko źródło utrzymania. Ta właściwie wykonywana nadaje również godność. ZAZ będzie spełniać taką funkcję – podkreślił biskup Krzysztof Nitkiewicz po poświęceniu miejsca.

Ksiądz Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej przyznał, że jest wzruszony. – Spełniają się marzenia naszych wychowanków, teraz można powiedzieć, pracowników. To, co było zapowiadane, dziś przybrało realną postać – powiedział duchowny.

Ksiądz zaznaczył, że zakład daje absolwentom ośrodka “Radość Życia” takie same możliwości, jakie mają ich jak pełnosprawni rówieśnicy – po ukończeniu szkoły mogą podjąć pracę. Otrzymywane wynagrodzenie, mówił dyrektor, umożliwia realizację planów i marzeń oraz podejmowanie pewnych inwestycji. – Tutaj osoby niepełnosprawne rozwijają swoje umiejętności i talenty, nawiązują więzy przyjacielskie, co obok wymiaru materialnego jest największą wartością. Zakład to również odpowiedź na oczekiwania rodziców – dodał ksiądz Pitucha.

Słowa księdza dyrektora potwierdziła Mariola Latawiec, mama Michała, jednego z pracowników. Jej zdaniem, znaczenie zakładu jest nie do przecenienia, i to na różnych płaszczyznach.

Ta praca zapewnia synowi przede wszystkim kontakt z rówieśnikami, nie tylko z tymi z niepełnosprawnościami. Tutaj integruje się on ze światem. Praca organizuje mu dzień i wyznacza cele, co jest bardzo ważne. Syn się realizuje, ponieważ zawsze chciał być kucharzem i kelnerem. Nie możemy pomijać aspektu finansowego. To pierwsza prawdziwa praca Michała. Poprawia mu ona sytuację finansową, daje poczucie dorosłości i niezależności. Buduje także poczucie własnej wartości – mówiła Mariola Latawiec.

ZAZ funkcjonuje w budynku Caritas przy ulicy Trześniowskiej. Utworzony został dzięki funduszom przekazanym przez zarząd województwa świętokrzyskiego. Była to suma 450 tys. zł. Renata Janik, członkini zarządu poinformowała o przyznaniu dodatkowych środków, kwoty 183 tys. zł, która umożliwi zatrudnienie od maja kolejnych 11 pracowników.

Jak zapowiedziała Magdalena Król-Juda, kierownik zakładu, działalność gastronomiczna ma być poszerzona o usługi w formie cateringu dla osób starszych, schorowanych i ubogich, które nie są w stanie samodzielnie przygotować gorącego posiłku, a także o organizację spotkań okolicznościowych. Ponadto w planach jest rozwinięcie działu florystycznego, uruchomienie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego oraz otwarcie pralni chemicznej.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź