Zapowiedzi imprez 24 IX – 30 IX

0

warto„Leśna apteka”

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach zaprasza 27 września od godz. 10.30 na X Jubileuszowy Kiermasz Rodzinny pn. „Leśna apteka”. Nietrudno się domyślić, że impreza nawiązuje do klasztornych, zielarskich tradycji tego miejsca i propaguje naturalne produkty kuchni polskiej i regionalnej.

Na wielu stoiskach można się zaopatrzyć (także spróbować) wyrobów lokalnych gospodarstw agroturystycznych, kół gospodyń wiejskich, właścicieli pasiek, stawów hodowlanych, miłośników i znawców ziół. A wszystko w atmosferze dobrej zabawy, którą współtworzą lokalne zespoły artystyczne, śmieszne konkursy kulinarne, występ gwiazdy wieczoru (w tym roku Halina Frąckowiak, godz. 15.30. Piknik potrwa do godz. 20, a zakończy go biesiada ludowa przy ognisku. (wp)

Nauczyciele przy stołach 

Trzy dni potrwa rywalizacja przy stołach podczas XXV Mistrzostw Polski Pracowników Oświaty w Tenisie Stołowym. Organizuje je w dniach 2 – 4 października Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Sandomierzu. Miejscem rozgrywania spotkań będzie hala sportowa MOSiR przy ul. Patkowskiego. Gry eliminacyjne rozpoczną się 2 października o godz. 16, a uroczyste zakończenie zaplanowano na 3 października o godz. 19.30. Więcej informacji na stronie Zarządu Oddziału ZNP w Sandomierzu. (wp)

„Usłyszeć kolor”

Taki tytuł nosi najnowsza wystawa Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu, którą oglądać można przy Rynku do 18 października. To wystawa malarstwa Marzeny Sroczyńskiej-Gudajczyk. Urodziła się ona w Kępnie. Studiowała malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w latach 1993 – 98 na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w pracowniach malarstwa prof. Grzegorza Zyndwalewicza, prof. Józefa Hałasa, a także w Pracowni Projektowania Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce prof. Mieczysława Zdanowicza. Dyplom uzyskała w 1998 roku pod kierunkiem prof. Józefa Hałasa.

Od 2001 roku jest nauczycielem, m.in. rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli, którego była uczennicą w latach 1988-93. Prace autorki znajdują się w zbiorach prywatnych oraz galeriach w Polsce i za granicą. (wp)

„Daj dziecku… 

… szansę na rozwój w rodzinie… Zostań kandydatem na rodzinę zastępczą”. Taki tytuł nosi II Piknik Rodzinny Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu. Odbędzie się on 27 września na terenie Gimnazjum nr 2 o godz. 14. Wcześniej (o 12.15) w kościele pw. św. Barbary msza święta w intencji rodzin zastępczych. Później już tylko zabawa – gry, konkursy, Występy zespołów muzycznych „Efekt” i „Jedna droga”, stoiska gastronomiczne, pokazy służb ratunkowych i wiele innych atrakcji. (wp)

Film o bractwie z Szydłowa

27 września o godz. 16.45 TVP Historia rozpocznie emisję nowego cyklu programów, poświęconego rekonstrukcjom historycznym. Bohaterami pierwszego odcinka cyklu będą członkowie Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów.

Szydłowscy rekonstruktorzy od lat należą do grup najchętniej zapraszany na imprezy historyczne. Uczestniczą we wszystkich najważniejszych wydarzeniach tego rodzaju w Polsce. Każdego roku oglądać można ich m.in. pod Grunwaldem i w Malborku. Członkowie grupy uczestniczyli również w słynnych obchodach 325 rocznicy Victorii Wiedeńskiej, a także benefisie z okazji 40 rocznicy powstania serialu „Czarne chmury”. W okresie poprzedzającym Wielkanoc, setki osób z całego regionu świętokrzyskiego przyjeżdżają do Szydłowa by podziwiać organizowane przez bractwo widowiska pasyjne. W tym roku biorący w nim udział aktorzy wypowiadali swoje kwestie klasyczną łaciną.

– Na filmie, który przygotowany został dla TVP Historia, pokazane zostało jak to wszystko co robimy wygląda od kuchni – mówi namiestnik bractwa Paweł Krakowiak – To opowieść o naszej pasji, życiu codziennym i miłości do historii. A do tego jak sądzę znakomita promocja Szydłowa. (rs)

Cytomammobus w Sandomierzu

W ramach programu profilaktycznego Urząd Miejski w Sandomierzu, wspólnie ze specjalistami ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, przeprowadzą wśród mieszkanek Sandomierza akcję kontrolnych badań mammograficznych oraz badań cytologicznych.

Badania wykonywane będą w cytomammobusie wyposażonym w najnowszy sprzęt diagnostyczny. Akcja zostanie przeprowadzona na terenie Sandomierza od 05 do 08 października tego roku, w godz. 10.00 – 16.00, na parkingu przed Miejskim Stadionem Sportowym przy ul. Koseły 3a w Sandomierzu.

Mieszkanki Sandomierza zainteresowane wykonaniem badania mogą zarejestrować się bezpośrednio w cytomammobusie lub pod numerem telefonu
661 911 300. (jż)

Share.

Comments are closed.